• @dan1101@lemm.ee
    link
    fedilink
    0
    edit-2
    2 years ago

    It used to be cheap. It wasn’t that long ago there was a dollar menu. Now a cheeseburger is $2.79.

    • queermunist she/her
      link
      fedilink
      02 years ago

      You could always make a cheaper burger yourself. Yeah a pack of buns and and pound of burger would cost more, but per burger it was always cheaper.

      • @bitsplease@lemmy.ml
        link
        fedilink
        02 years ago

        I really don’t think you could’ve back in the dollar menu days. A double cheese burger for less than $1? Unless you’re buying you’re ingredients in a pretty bulk size (which if you’re regularly eating off the dollar menu, you probably can’t afford to do), I doubt you could have gotten much better than that

        • queermunist she/her
          link
          fedilink
          02 years ago

          You totally could, those patties were tiny af and a pound of beef went far enough for it to even out